Jak zrobić dobre zdjęcie do CV telefonem?

Cześć! w tym wpisie chciałabym Wam opowiedzieć jak zrobić dobre zdjęcie do cv jeśli masz pod ręką tylko telefon! Wiemy, że zdjęcie w CV to Twoja wizytówka, a nawet przepustka do tego, aby przyszły pracodawca chciał zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną 🙂 Z doświadczenia menagera wiem, że CV bez załączonego zdjęcia, były z automaty przekreślane. Dlaczego? bo ze zdjęcia, spojrzenia, mimiki twarzy można wiele wyczytać. Wiesz, że CV jest pierwszym wrażeniem. Schludnie przygotowane CV ze zdjęciem wykonanym telefonem może spełnić warunki!
Zaczynamy!

Aby zrobić dobre zdjęcie do CV za pomocą telefonu, należy przestrzegać kilku podstawowych wskazówek:

1. Oświetlenie: Wybierz jasne, naturalne światło. Unikaj cieni i odblasków.

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na jakość zdjęcia wykonanego telefonem. Aby uzyskać jasne i naturalne światło, najlepiej jest wyjść na zewnątrz lub do pomieszczenia z dużym oknem. Unikaj wykonywania zdjęć w ciemnych pomieszczeniach lub w miejscach z silnym światłem słonecznym, ponieważ może to spowodować cienie i odblaski na twarzy.

Jeśli światło jest zbyt mocne, zasłoń okno firanką bez wyraźnych wzorów, lub białym prześcieradłem, dzięki temu zabiegowi sprawisz, że światło będzie jednolite. Ważne jest, żeby nie kierować twarzy przodem do okna, ale ustawić ją bokiem do źródła światła, dzięki temu dodasz efektu 3D, twarz nie będzie płaska i ujawnią się naturalne kontury twarzy.2. Pozycja: Stój prosto i trzymaj telefon na wysokości twarzy. Uśmiechnij się naturalnie.


Pozycja jest równie ważna jak oświetlenie, ponieważ ma bezpośredni wpływ na to, jak będzie wyglądać twarz na zdjęciu. Aby uzyskać profesjonalny wygląd, należy stanąć prosto i trzymać telefon na wysokości twarzy. Upewnij się, że twarz i ramiona są wyraźnie widoczne i nie zasłonięte przez jakiekolwiek przedmioty. Rozluźnij ramiona, staraj się nie napinać karku, ramiona nie przylegają do uszu.

Uśmiech jest również ważnym elementem zdjęcia do CV zrobionego telefonem, ponieważ wyraża pozytywne nastawienie i zaangażowanie w proces rekrutacji. Dlatego ważne jest, aby uśmiech był naturalny i nieprzesadzony.
Uśmiech przyciąga, sprawia, że twarz jest w odbiorze bardziej sympatyczna i ciepła.

Pamiętaj, że pozycja i uśmiech powinny być odpowiednie do branży, w której aplikujesz. W niektórych branżach, takich jak finanse lub prawo, bardziej odpowiednie może być poważne i powściągliwe zdjęcie, podczas gdy w innych, takich jak reklama lub moda, może być wymagany bardziej swobodny i wesoły wyraz twarzy.

3. Tło: Wybierz jasne i proste tło. Unikaj wzorów i rozmyć tło, aby uwydatnić twarz.

Tło jest równie ważnym elementem zdjęcia do CV zrobionego telefonem, ponieważ może wprowadzać dodatkowe informacje o kandydacie lub odciągać uwagę od jego twarzy. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, wybierz jasne i proste tło, takie jak ściana lub tło w jednolitym, jasnym kolorze.

Unikaj wzorów i dekoracji, które mogą odciągać uwagę od twarzy i powodować chaos na zdjęciu. Możesz także rozmyć tło, aby wyraźniej wyróżnić twarz. Aby to zrobić, wystarczy ustawić odpowiednie ustawienia ostrości w aparacie telefonu.

Pamiętaj, że tło powinno być odpowiednie do branży, w której aplikujesz, i powinno współgrać z pozytywnym wyrazem twarzy i strojem na zdjęciu. W niektórych branżach, takich jak nauka lub technologia, bardziej odpowiednie może być nowoczesne i surowe tło, podczas gdy w innych, takich jak sztuka lub moda, może być wymagane bardziej kreatywne i artystyczne tło.

4. Ustawienia aparatu: Ustaw jasność i ostrość, aby uzyskać jak najlepszą jakość zdjęcia.

Ostrość jest kluczowym elementem zdjęcia, ponieważ wpływa na jakość i wyraźność obrazu. Aby uzyskać najlepszą jakość, upewnij się, że twarz jest dobrze naostrzona. Wiele telefonów ma funkcję automatycznego ustawiania ostrości, ale możesz także wybrać ręcznie punkt ostrości, aby upewnić się, że twarz jest jak najlepiej widoczna.

Jeśli twoje zdjęcie jest nieostre, może to wprowadzać negatywny wpływ na pierwsze wrażenie rekrutera. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że zdjęcie jest jak najlepiej naostrzone, aby zapewnić jak najlepsze pierwsze wrażenie.

Pamiętaj, że nie tylko twarz, ale także tło i inne elementy na zdjęciu powinny być wyraźne i naostrzone, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Dokładna kontrola nad ostrością jest szczególnie ważna, jeśli aparat telefonu nie jest wyposażony w funkcję automatycznego ustawiania ostrości. Jeśli korzystasz z trybu manualnego ustawień, wartość przysłony może wynosić od 5- 8, wtedy zwróć uwagę na jasność całego zdjęcia. Takie wartości przysłony sprawiają, że ekspozycja powinna osiągnąć niższe wartości, np 1:100, a ISO w zależności od dostępności światła w pomieszczeniu może potrzebować wyższych wartości np. 640. Telefon jest o tyle przyjemny w użyciu w trybie manualnym, że wyświetla na ekranie zmiany automatycznie, po zmianie wartości przysłony, ekspozycji czy ISO, więc możesz kontrolować jasność przy każdej zmianie.

5. Kompozycja: Upewnij się, że twarz i ramiona są wyraźnie widoczne.

Kompozycja jest ważnym elementem, aby uzyskać dobre zdjęcie do CV zrobione telefonem. Upewnij się, że twarz i ramiona są wyraźnie widoczne i nie są zasłonięte przez przedmioty lub cienie. Unikaj też zbyt dużych dystansów lub ujęć z góry, które mogą wprowadzać negatywne wrażenie. Ujęcia z góry sprawiają, że twarz jest nieproporcjonalna i w odczuciu bardziej dziecinna. Ujęcia od dołu sprawiają, że twarz jest nienaturalnie duża, gubią się proporcje brody do czoła.

Ustaw się w taki sposób, aby twarz była zwrócona prosto do obiektywu, a ramiona były lekko odchylone i widoczne na zdjęciu. Możesz także użyć linii i krawędzi, aby uzyskać spójną i harmonijną kompozycję.

Pamiętaj, że kompozycja jest kluczowym elementem, który może wprowadzać pozytywne wrażenie lub odciągać uwagę od twojego wyglądu. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że twarz i ramiona są wyraźnie widoczne i ustawione w sposób zachęcający do obejrzenia zdjęcia.

Jeśli jednak, chcesz zainwestować niewielkie pieniądze i przekazać wykonanie zdjęcia do CV profesjonaliście, zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.